Štětce a štětečky – jak si vybrat a jak se o ně starat

Štětce a štětečky – jak si vybrat a jak se o ně starat

Milí čtenáři,

často nám posíláte dotazy týkající se štětců, jejich správného výběru, péče o ně, použití a podobně.

Rozhodla jsem se proto pro sepsání takového malého průvodce na pokračování, kterým se vám pokusím přiblížit štětce MAC. Proč zrovna MAC je asi jasné – za prvé si myslím, že jsou to nejlepší štětce na trhu, za druhé  je to moje srdcovka a za třetí – jsme přece Lips2Kiss, specialisté na MAC !

Dnes bych vám ráda objasnila, jak MAC svoje štětce rozděluje, z čeho se vyrábí a jak se o ně správně starat.

MAC nabízí opravdu velmi širokou škálu štětců a svou nabídku neustále rozšiřuje a vylepšuje. Všechny štětce, které si můžete zakoupit, prošly rukama nejlepších makeup artistů a byly podrobeny zkouškám na největších modních přehlídkách, než se dostaly k nám. Můžete si být tedy jisti, že pokud je štětec v nabídce, právem si to zasloužil.

 

MAC štětce

MAC štětce

Označení

Rozdělení je následující – pleť, oči, rty. Do jaké kategorie patří, poznáte podle trojciferného číselného označení na rukojeti.

Číselná řada začínající jedničkou označuje štětce určené na pleť – č.190, 150, 138, atd

Dvojku na začátku nosí štětečky na oči a okolí – č.217, 239, 286, …

Trojku najdeme na štětcích na rty – č.316, 318

Samozřejmě se jedná o orientační označení, pokud vám štětec na oči vyhovuje na nanášení rtěnky, pak směle do toho.

MAC 239

MAC 239

Komponenty

Štětce od MAC jsou vyráběny ručně z komponentů prvotřídní kvality.

Mají dlouhou rukojeť z kvalitního dřeva, která je vždy opatřena číslem a logem MAC. Většinou bývá černá, ale často vycházejí spolu s limitovanými kolekcemi štětečky v různých barevných variantách.

Rukojeť a vlasovou část spojuje hlavice vyrobená z dostatečně silného kovového plátu.

 

MAC 138

MAC 138

Jak určitě většina z vás ví, štětečky na makeup se vyrábějí buď z přírodních, nebo syntetických vláken. Vypozorovala jsem, že mezi lidmi vládne domněnka, že kvalitní = pouze přírodní vlákno. Není to tak úplně pravda.

Vždy záleží na tom, na co chcete daný štěteček používat, jakou chcete, aby vytvářel stopu, jaký způsob aplikace budete volit. Není to tedy až takto jednoznačné.

MAC samozřejmě nabízí obě varianty, plus dvě další, a to kombinace přírodních a syntetických vláken. Vybírat můžeme z řad Duo fiber a Split fiber.

Prvně jmenované můžete znát také pod pojmem „air brush“, jak je nabízí také ostatní značky. MAC však tuto řadu stále vyvíjí a doplňuje o nové varianty, nyní je tedy možné zakoupit již Duo fiber štětce na makeup, korektory, tvářenky nebo oči.

Duo fiber řada se vyznačuje tím, že základ tvoří přírodní štětiny, z nichž přečnívají bílé syntetické. Tyto jsou skvělé zejména na krémové a tekuté produkty, ale také na pudrové, pokud chcete nanést jen velmi lehkou vrstvu. Řídké uspořádání štětin na konci štětce totiž zajistí, že naberete jen malé množství, které vám bez problémů vystačí, jelikož štětec do sebe díky uspořádání vlasu produkt nevsakuje. Co se týká pudrů, syntetika je spíše odpuzuje, proto si můžete být jisti, že tvářenkou nevytvoříte koláče ála Marfuša.

 

MAC 187 Duo fiber

MAC 187 Duo fiber

Druhý zmíněný druh, Split fiber, je také složen ze dvou druhů štětinek, jejich uspořádání je ale odlišné. Štětec je rozdělen na dvě poloviny, jedna z přírodního, druhá ze syntetického vlasu. Jedním štětečkem tedy můžete vytvořit dva různé efekty, nanést dva různé produkty.

Syntetická polovina se zpravidla vyznačuje výraznější stopou, vhodnější spíše na krémové textury, přičemž přírodní štětiny se používají častěji na pudrové tvářenky či pudry. Vždy ale záleží na vás samotných, jaký efekt očekáváte, je tedy možné si díky tomuto typu štětců s produkty více pohrát, protože poskytují více možností nanesení.

MAC 235 Split fiber

MAC 235 Split fiber

 

Péče

Základ je udržovat nejen makeup, ale také náčiní na jeho nanášení v čistotě. Určitě už jste někdy slyšeli o tom, že se v produktech i štětinách drží a množí bakterie. Vzniku nepříjemných zánětů či alergických projevů, které hrozí, můžete zabránit tím, že se budete o své kamarády štětce hezky starat. Oni se vám pak odmění dlouhou životností.

V první řadě je důležité štětce prát ve vlažné vodě, ideálně s dětským šamponem, u kterého máte jistotu, že bude ke štětinkám jemný. Vždy namáčejte pouze vlasovou část, nikdy spoj mezi kovem a rukojetí, která je dřevěná, jak jsem zmínila. Jak známo, dřevo vodu nasakuje a to pak dělá neplechu. Zároveň hrozí, že lepidlo, které tyto dvě části spojuje, se rozmočí a rukojeť pak může odpadávat.

Namočte štětiny, do ruky naneste trochu šamponu a štětec v něm vyperte. Netlačte příliš a myjte štětec po vlasu, tedy jedním směrem, opatrně, abyste štětinky nepolámali. Zkrátka se k nim chovejte jako ke svým vlasům.

Opláchněte a postup opakujte, dokud není pěna čistá. Poté vytlačte vodu ze štětin a štětec nechte schnout ve vodorovné poloze, naležato. Kdybyste ho postavili, voda zateče do spoje rukojeti a to už víme, že se stát nemá.

 

Sušení štětců

Sušení štětců

Další možnost, jak štětec vyčistit, vhodná zejména, když máte málo času, je použít Brush Cleanser, tedy čistič štětců. Je to růžová vodička, terá obsahuje jak šampon, tak určité procento alkoholu. Díky tomu štětec zbavíte produktu, zároveň ho vydezinfikujete a navíc nemusíte čekat několik hodin, než uschne, je připraven prakticky okamžitě k dalšímu použití. Ideální pomocník pro vizážisty, nebo ve chvíli, kdy chcete jeden štětec použít na dva různé produkty.

MAC Brush Cleanser

MAC Brush Cleanser

Čistič jednoduše nalijete na ubrousek a štětec v něm otíráte, dokud není čistý.

Pro představu, jak na to,  se můžete podívat na naše instruktážní video.

Snad jsem vám těmito základními informacemi trochu osvítila téma štětečků a budete se těšit na příští várku.

Krásný týden!

Vaše Lucie

Komentáře

Lucie

Profesionální vizážistka s pracovními zkušenostmi z MAC Cosmetics, filmových, reklamních a hudebních produkcí a také ze zahraničních stáží. Velký nadšenec do kosmetiky a líčení, především do nových trendů!