Štětce a štětečky – část druhá

Štětce a štětečky – část druhá

Jak jsem slíbila, přináším další díl miniseriálu o štětcích.

V minulém článku jsme si ujasnili, jak se vlastně štětce od MAC označují jak se vyrábějí a jak se o ně správně starat.

MAC štětce

MAC štětce

Dnes bych vám ráda předala pár základních rad, jak si správně vybrat štětec na určité partie, produkty, efekty.

Většina značek štětečky škatulkuje jako typy na pleť, oči, rty. To určitě pro začátek pomůže se zorientovat, ale rozhodně to není striktní nastavení. Pokud vám štětec, který je oficiálně Blush brush,  tedy na tvářenku, vyhovuje třeba na nanášení makeupu, není jediný důvod, proč ho tak nevyužívat.

Majda009

Zapracování produktu do štětce

Rozhodující jsou hlavně tvary a pevnost štětin. Co je další velmi důležitý aspekt, je původ vlasu, tedy zda je přírodní, nebo uměle vyrobený.

Čím jemnější a měkčí hlava štetce je, tím jemnější stopu vytváří. Skvělým příkladem je například štětec 134, který je perfektní na pudr, pleť pomůže zmatnit, ale přitom neudělá velký nános. Dalším takovým měkkým štětcem je třeba 224. Je ideální na jemný blending očního makeupu, dokonale rozstínuje všechny hrany a ostré linie. Ráda ho používám také na rozjasňovače na menších plochách, jako třeba pod obočím, nebo na hraně nosu, které díky němu dostanou přirozený odlesk.

MAC štětec 134

MAC štětec 134

V případě, že potřebujete vytvořit větší vrstvu produktu, například když nanášíte makeup, kterým chcete vytvořit větší krytí, sáhněte po pevnějších štětcích. Čím „tvrdší“ hlava je, tedy čím hustěji jsou štětiny naskládané, tím víc štětec produkt „vtlačí“ do pokožky. Na tekutý makeup jsou pak výborné ploché štětce, 190 nebo 191 (ten není tak hustý, je tedy vhodnější, když nechcete produkt vrstvit příliš), které jsou syntetické a krémové konzistence perfektně zapracují.

MAC štětec 191

MAC štětec 191

 

Je možné použít také např. štětec č. 109, který je kulatý, ale malý a pevný. Jelikož je vyroben z přírodních štětin, umí pracovat i s pudrovými makeupy. Na rozdíl od syntetiky totiž přírodní vlas pudry neodpuzuje, ale je s nimi kamarád. Díky svým vlastnostem je tedy užitečný v aplikaci tekutých, krémových i pudrových produktů, jeho tvar vám poslouží jak při vytváření vyššího krytí, tak třeba i při konturování. Velikost hlavy je perfektní pro menší plochy na tváři.

MAC štětec 109

MAC štětec 109

PRO tip: Syntetické štětiny pudr spíše odpuzují, proto čím jsou štětiny jemnější a řidší, tím méně pudru štětec nabere. Pokud tedy chcete například pouze lehký dotek barvy na tvářích, použijte štětec č.187 a pudrovou tvářenku. 

Stejné pravidlo platí samozřejmě i pro oblast očí a rtů. Chcete nanést na oční víčko silnou vrstvu očního stínu? Použijte pevnější, tvrdší štětec typu 239. Chcete zahladit ostré linky, rozstínovat hrany nebo nanést jen lehkou vrstvu stínu? Vezměte si na to nějakého pomocníka s řidším uspořádáním štětin, ideálně s delším vlasem, např. 286.

MAC štětce 187 a 286

MAC štětce 187 a 286

PRO tip: Pokud máte pocit, že jste nanesli příliš mnoho produktu, nebo prostě potřebujete zjemnit například ohraničení tvářenky, použijte úplně čistý, měkký štětec. V případě, že ani čistý štětec nestačí, naberte na něj trochu pudru. Ten vám pomůže stáhnout přebytečnou barvu i rozstínovat přechody.

Samostatnou kapitolou jsou pak duo-fiber a split-fiber štětce. Díky kombinaci syntetického a přírodního vlasu si s těmito štětečky můžete opravdu pohrát a s jedním štětcem vytvořit několik různých efektů. I zde ale platí – čím měkčí štětec, tím měkčí stopa a naopak. Výborně fungují s pudrovými i krémovými produkty. Skvělé jsou na makeupy, krémové tvářenky, nebo korektory, ale stejně tak na pudry, minerální oční stíny nebo pigmenty. Zkrátka ať použijete cokoli, bude to vypadat skvěle.

MAC 235 Split fiber

MAC 235 Split fiber

Makeup je oblast, kde je všechno připraveno k experimentům. Takže se nebojte a hrajte si. Co se týká štětců, nic není špatně, pokud vám to vyhovuje. Můžete využívat celé plochy štětců, jejich hrany, špičky, klidně i rukojeti :-) Chce to jen myslet „out of the box“, jak se říká v angličtině, tedy nedržet se pouze v zaběhlých rutinách a nebát se vyzkoušet nové techniky.

Pokud si nevíte rady, nebojte se ani nás a klidně se zeptejte, napište nám na info@lips2kiss.cz, nabízíme různé kurzy a individuální poradenství.

Těšíme se na vaše dotazy i postřehy, třeba se něco naučíme i my od vás!

Krásný listopad všem přeje

Lucie

Komentáře

Lucie

Profesionální vizážistka s pracovními zkušenostmi z MAC Cosmetics, filmových, reklamních a hudebních produkcí a také ze zahraničních stáží. Velký nadšenec do kosmetiky a líčení, především do nových trendů!